Yaz Tatillerinde Sık Görülen Hastalıklar ve Korunma Yolları

3 Temmuz 2015Medikal0

yaz_tatilinde_hastaliklar.jpg
Yaz resmen geldi; pek çok insan deniz, kum, güneş üçlüsünün peşinde. Bunun anlamı kendimize hemen güzel bir tatil yeri bakmak ve valizimizi hazırlamak. Mayomuzu, sandaletlerimizi, tişörtlerimizi yanımıza aldık, peki tatilde sağlığınızı korumak için yanınıza bir şey alıyor musunuz?

Tabii ki tatil herkes için dinlenme ve eğlenme zamanı. Güneşten sonuna kadar yararlanmak, yeni yerler keşfetmek ve arkadaşlar ve aile ile güzel anılar paylaşmak güzel bir tatilin olmazsa olmazlarından. Tatilimizi aylardan önce planlar ve herşeyin mükemmel olmasını isteriz.

Fakat bu her zaman böyle değildir. Çoğu zaman unuttuğumuz önemli bir konu var. Birçoğumuz seyahat ederken korkunç mide ağrıları yaşamış, güneşte fazlaca eğlenmenin sonucu olarak kendimizi gün sonu yoğurda bulanmış olarak bulmuşuzdur.

Burada size rüya tatillerinizi korkunç kabuslara dönüştürebilecek bazı sağlık sorunları ve bunların basit, pratik önlemlerinden bahsedeceğim.

Güneş Yanığı

Güneş yanığı %62 ile tatilde yaşanılan en önemli sağlık sorunlarından biri. Güneş yanığının ilk belirtisi kırmızı, ağrılı ve şişmiş bir cilt. Ancak güneş yanığı ile ilişkili sağlık sorunları çok daha derine gitmektedir. SCF (Cilt Kanseri Vakfı)‘na göre bir kişide beş veya daha fazla güneş yanığı kişide melonom (cilt kanserinin ölümcül formu) riskini iki kat artırmakta.yaz_hastaliklari_3

Güneş yanığından korunmanın en önemli yolu güneşe maruziyeti kısıtlamak.

Uzun kollu gömlek ve uzun pantolan giymekte korunmanın yollarından biri.

Geniş kenarlı şapka ve güneş gözlüğü kesinlikle kullanılmalı.

Güneşe maruz kalan alanlar için ise SPF (güneşten korunma faktörü) değeri en az 15 olan güneş kremleri kullanılmalı. Güneşe çıkmadan 30 dakika önce vücuda uygulanacak 2 yemek kaşığı kadar güneşten koruyucu maddeyi her 2 saatte bir tekrar uygulamak güneş yanıklarını büyük ölçüde önleyecektir.

En 15 SPF değerine sahip kremleri tercih edin.
En 15 SPF değerine sahip kremleri tercih edin.

Havuz Parazitleri

Havuza girmek rahatlatıcı ve eğlenceli bir aktivitedir ama aynı zamanda sağlık için riskler oluşturabilmekte. Havuzdan bulaşan parazitler arasında en yaygını Cryptosporidium denen bir tür. Bu parazit cryptosporidiosis hastalığına yol açmakta. Belirtileri ishal, mide krampları veya ağrısı, bulantı, dehidratasyon, kusma, kilo kaybı ve ateş.

Cryptosporidium klorlanmış havuzlarda bile 10 güne kadar yaşayabilir. Bu yüzden korunma yolları kısıtlı. En önemli korunma yollarından bazıları havuza girmeden ve çıktıktan sonra duş almak, havuzdayken su yutmamak ve hijyene özen göstermek olarak sıralanabilir.

Gıda Zehirlenmesi
yaz_hastaliklari_1

Tatile çıkanların %12’si gıda zehirlenmesi yaşamakta.

Genellikle kontamine sudan bulaşan tifo, kolera gibi hastalıklardan korunmak için aşağıdaki önerilere dikkat edin.

  • Tatilde musluk suyu tüketiminden kaçının. Şişelenmiş hazır suları tercih edin.
  • Kendiniz hazırlamadığınız müddetçe çiğ meyve, sebze tüketiminden kaçının.
  • Yurtdışında iken balık ve kabuklu deniz ürünleri tüketiminde dikkatli olun.
  • Et ve kümes hayvanlarından hazırlanan yemeklerin iyi pişmiş olmasına özen gösterin.

Diğer Hastalıklar

Jet lag – Farklı bir saat dilimine tatile gidiyorsanız bu durum günlük ritminizi bozarak kendinizi yorgun hissetmenize neden olur. Ulusal Uyku Vakfı bu durumun önüne geçmek için uçak saatlerinizi gideceğiniz yerin yerel saatine göre 22.00’a kadar otele ulaşacak şekilde ayarlamanızı öneriyor.

Yerel paralarla taşınan hastalıklar – Banknot ve madeni paraların üzerinde yaşayan mikroplarda bazı bölgeler için ciddi risk oluşturabilmekte. Örneğin Mısır’da ‘Firavun’un İntikamı’ hastalığının ana kaynağının yerel banknot ve madeni paralar olduğu bilinmekte. Bu hastalıklara karşı yanınızda antibakteriyel jel taşımak en kolay ve pratik çözüm.

ten_cizgileri

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *