Ray (2004)

15 Şubat 2015EleştiriSinema0

ray.jpg

Bu hafta size güzel bir biyografi filminden bahsedeceğim. Filmimizin adı ‘Ray’. 2004 yapımı filmde ‘Django Unchained’, ‘The Amazing Spider-Man 2’, ‘White House Down’, ‘Law Abiding Citizen’ gibi filmlerle kendini kanıtlamış usta oyuncu Jamie Foxx başrolde oynuyor. Gerçekten iyi bir oyunculuk sergileyen Jamie’ye Kerry Washington, Regina King, Terrence Howard gibi isimler yardım ediyor.

 

Film ünlü ABD’li piyanist, müzisyen, ritim ve blues ustası Ray Charles Robinson (23 Eylül 1930 – 10 Haziran 2004)’un hayatını konu ediyor. Ölümünden sonra anısına yapılan bu film ile hayat hikayesi çok güzel bir şekilde işleniyor. Ray Charles’ı Hit Road Jack, Here We Go Again, Hallelujah I Love Her So, Mess Around gibi şarkılarla tanıyoruz. Küçük yaşta kör olan sanatçıyı Jamie Foxx çok başarılı bir şekilde canlandırmış.

 

Film uzun tam, olarak 178 dakika fakat sonunun ne ara geldiğini farketmiyorsunuz bile. Filmde Ray Charles’ın pek çok hit şarkısına da yer verilmiş ve dinlemek gerçekten keyif veriyor. Ayrıca filmde Ray’in popüler olmasına yardım eden plak şirketi sahibi bir türk olan Ahmet Ertegün isimli kişiyi de Curtis Armstrong canlandırıyor. Yönetmen koltuğunda ise ‘Devil’s Advocate’, ‘Parker’ gibi filmlerin yönetmenliğini yapmış Taylor Hackford oturuyor.

Benim son zamanlarda izlediğim en iyi biyografilerden biriydi. Biyografi filmlerini sevenlere şiddetle tavsiye ettiğim bir film. Biyografi filmlerine ilgisi olmayanlara bile hitap eden bir film olduğu için sıkılmadan izleyeceğinizi düşünüyorum.

Keyifli seyirler.

 

Fragman

https://www.youtube.com/watch?v=XwynpNeD55U

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *