Kafa Ayarı #4

4 Ağustos 2015Kafa Ayarı1

kafa_ayari_4.jpg

-Portekiz’in Porto şehri (ki adını futbol takımı ile sıkça duyarız) ismini ‘port’ yani limandan alıyormuş. Kurulduğu zamanlar büyük bir liman kenti olan Porto’ya Osmanlılar italyanca ‘portogallo’ dan dolayı portakal diyorlarmış. Sonraları Japonya’dan Porto limanlarına gelen gemilerin getirdiği, bir çeşit narenciye olan meyveye ‘portakal turunucu’ denmiş. Söylene söylene turunucu düşmüş ve meyvenin ismi portakal olarak kalmış. Bu arada turuncu renginin isminin de nereden geldiğini öğrendiniz. Hadi iyisiniz. Bu arada mandalina’nın anlamı da arapçada ‘Yusuf efendi’ demekmiş.

Türkçe’de en fazla anlamı olan kelime ‘çıkmak’ imiş. Bu kelimenin, saymadım ama, tam tamına 58 anlamı olduğu söyleniyor. Cesaret edip saymak isteyen sayabilir.

Türkçe demişken, dilimizdeki ‘yaprak’ ve ‘yorgan’ sözcükleri aynı kökten geliyormuş. İkisi de öz türkçe’de örtmek, saklamak anlamına gelen ‘yapurmak’ kelimesinden türüyormuş. Yapurak yaprak kelimesine, yapurgan da yorgan kelimesine dönüşmüş.

-Dil konusuna girmişken, İngilizce’de birşey dikkatimi çekti. Soru kelimeleri olan What, When, Where gibi kelimelerin cevaplarını verirken w harfi yerine t harfi getirdiğimiz zaman sorunun cevabı ortaya çıkıyor. Örneğin What-That; When-Then; Where;There gibi.

-Marketlerde buzdolaplarında satılan içecekler, açıkta rafta satılan içeceklerden daha pahalıymış.

-Reklamlarda gösterilen dondurmaların çoğu patates püresinden, çikolatalar da ziftten yapılıyormuş. Kola, gazoz gibi içeceklerde kullanılan buzlar da spot ışıkları altında erimesin diye plastiktenmiş.

Windows 10’ un çıkmasına çeyrek kala Windows 7’nin bilmediğim bir özelliğini daha keşfettim. Muhtemelen çoğu kişide bilmiyordur. Her seferinde Windows XP’den kalma el alışkanlığı olarak ctrl+alt+delete yaparak çıkan menüden görev yöneticisini açıyordum. Ancak buna hiç gerek yokmuş. Direkt olarak görev yöneticisini açmak için ctrl+shift+esc yapmak yetiyormuş. Resmen aydınlandım.

-İnternette o kadar ilginç site var ki her yazımda değiniyorum bu sitelere. Geçen yazılarda bahsettiğim ilginç sitelere buradan bakabilirsiniz. Bu yazıda bahsedeceğim ilginç site ise www.howmanypeopleareinspacerightnow.com . Gördüğünüz gibi bir cümle uzunluğundaki site adından da anlaşılacağı gibi şuan uzayda kaç insanın bulunduğunu gösteriyor. En son baktığımda ikisi akraba -muhtemelen kardeş- olan üç kişi vardı uzayda. Bugünlük bu kadar ayar yeter sanırım. Diğer yazıda görüşmek üzere, bilgiyle kalın.

One comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *