Kafa Ayarı #3

15 Temmuz 2015Kafa Ayarı0

kafa_ayari_3.jpg

Pangram alfabedeki tüm harfleri kullanarak oluşturulan cümlelere verilen isimmiş. Örneğin; ‘bahçede acı jambonlu zayıf tavuk göğsü pişir.’ bir pangrammış.

pangram_ornegi

– Beyaz çikolata aslında çikolata değilmiş. Beyaz çikolatanın içerisinde kakao yokmuş. Çikolata likörü denen bir madde varmış. Beyaz çikolatayı ilk piyasaya süren firma ise 1930’larda Nestle olmuş.

– İsviçreli bilim adamlarına göre ( :D ) birine aşık olmak sadece 0.2 saniye sürmekteymiş.

RayBan’ın anlamını daha önce düşündünüz mü? Ben de görene kadar farketmemiştim aslında. Ray güneş ışını, ban engellemek demekmiş.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Kanuni Kampüsü Florida Üniversitesi’nin kopyasıymış. Bunu öğrenince pek şaşırmadım doğrusu. Millet olarak özgünlükten uzak yaşıyoruz pek çoğumuz. Florida Üniversitesi bu olay üzerine KTÜ’ye dava açmış. KTÜ ise projeye cami ekleyerek davadan beraat etmiş.

– PES ve FIFA oyunlarında gerçekciliği yakalamak adına %8 hakem hatasına yer veriliyormuş. Bunu öğrendiğim iyi oldu. Artık oyundaki hakem yerine, oyun yapımcısına söveriz.

– Chrome kullanırken karşınıza aşağıdaki dinazor çıkarsa hemen boşluk tuşuna basın ve dinazoru Nevada çöllerinde özgürce koşturun. Önünüze gelen engellerden yine boşluk ile kurtulun. Bu arada internetin gelmesini bekleyin.

chrome_dinazor_oyunu_chrome

– Kendimi iyi bilgisayar kullanan biri olarak tanımlamama rağmen şu özelliği bilmiyordum. Öğrenmiş oldum. Bir kelimeyi silerken eğer ctrl ile birlikte backspace tuşuna basarsanız kelimenin tamamını siliyormuş. Eğer alt tuşu ile birlikte backspace tuşuna basarsanız ise sildiğiniz kelimeleri bir bir geri alıyor.

– Tuşlar demişken klavyenizdeki Alt Gr tuşunun anlamı ‘alternate graphics’ imiş. İşlevini zaten biliyorsunuz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *