Kafa Ayarı #1

7 Şubat 2015Kafa Ayarı0

kafa_ayari_1.jpg

ve_insanNtv‘de yayınlanan Ve İnsan programını izliyor musunuz bilmiyorum. Geçen günkü programında hava tahminlerini hayvanlara danışan insanları gösteriyordu. ABD Pensilvanya‘da kışın uzun geçip geçmeyeceğini kunduza soran abilerimize mi yanarsın yoksa Japonya‘da kurbağaya soran ablalarımıza mı? Neymiş efenim, kunduz 6 hafta daha kış yaşanacağını, kurbağa ise baharın erken geleceğini söylemişmiş. Üstelik bu saçmalık yetmezmiş gibi japon organizatörler kurbağanın kunduzdan daha iyi tahmin yaptığını iddia ediyorlarmış.

avea_google_walletBugün televizyonda reklamları izlerken bir şey dikkatimi çekti. Bir an gözüm Avea reklamı seyrederken Avea‘nın logosuna takıldı. Rengarenk bir logo. Ancak bu logoyu daha önce bir yerlerde görmüş olduğum hissi uyandı bende. Ve sonra sabah sitede gezinirken denk geldiğim Google Wallet adlı Google uygulamasının logosuyla çok benzediğini farkettim Avea‘nın logosunun. Avea logosu elbette yeni değil fakat ben böyle bir benzerliğin yenice farkına vardım ve yaptığım kısa bir internet araştırmasının ardından gerçekten de sosyal medya‘da konuşulan ve tartışılan bir konu olduğunu gördüm. Tasarımlar o kadar birbirlerine benziyor ki sadece Avea‘nın tasarımcısı Google Wallet logosunu dikey konuma getirip kırmızı ile yeşil rengin yerlerini değiştirmiş. Bir grafiker olarak bu konuyu şiddetle kınayıp, gereğinin yapılmasını… yok şaka şaka. Şaka bir yana ilham alırsın da, aynısı da yapılmaz ki kardeşim. Bari bir iki ek grafik mırafik ekleyeydin iyiydi. Neyse olan olmuş artık. Hoş gerçi Google‘ında bunu pek takacağını zannetmiyorum ya. Avea ermiş muradına biz bakalım kıssadan hissesine.

Bir de tv yarışmalarında geçen diyaloglara tavım ben. Sorulan sorulara öyle saçma cevaplar verenler var ki, insan özellikle seçilip yarışmaya milleti eğlendirmek için çıkarıldıklarını düşünüyor. Mesela bir kaç örnek verelim:


Sunucu: En uzun gün hangisidir?      Yarışmacı: Perşembe.


Sunucu: Kare şeklinde bir şey söyleyin?      Yarışmacı: Daire.


Sunucu: Bir örümceğin Peter Parker isimli lise öğrencisini ısırması sonucu meydana gelen süper kahraman. ö1, ö2, ö3…      Yarışmacı: Öri Potır.


Sunucu: Sema gösterisi yapan kişiye ne ad verilir?      Yarışmacı: Semaver.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *