IPv6’nın IPv4’ten Farkları

9 Kasım 2015İnternet0

ipv4_ipv6.jpg

ipv4_ipv6_2

IPv6 ölmek üzere olan IPv4 teknolojisinin yerini alalı 4 yıl oldu. Peki iki teknoloji arasındaki farklar ve IPv6’nın hayatımıza getirdiği yenilikler neler oldu?

IPv4 denen Internet Protocol versiyon 4, cihazların internete bağlanmasını sağlayan, iki bilgisayar arasında veri aktarımına olanak tanıyan en temel internet teknolojisidir. Cihazınız ile internete bağlanmaya çalıştığınızda cihazınıza benzersiz bir IPv4 adresi atanmaktadır. Bu adresler genel olarak internette gördüğümüz 176.14.56.143 gibi sayılardan oluşur. Bu adresler olmadan internetten herhangi bir şekilde veri aktarımı-alımı yapamazsınız.

Ancak günümüzde internet kullanımının oldukça yaygınlaşmasıyla IPv4 adresleri tükenmiş durumda. 32 bit adresleri kullanan IPv4 2 üzeri 32, yani yaklaşık 4.3 milyar adresi barındırıyor. Çözüm ise halihazırda kullandığımız IPv6 adresler.

IPv6 Internet Protocol versiyon 6 ise 128 bit adresleri kullandığı için 2 üzeri 128 adet adresi barındırabiliyor. Yani karşılaştıracak olursak IPv6, IPv4’e göre 4 milyar kat adres barındırabiliyor. Bu sayı dünyaya uzunca bir süre yetecek adresi sağlamakta. IPv6 adresleri ise fe80:b0bd:a4d8:e:186:db67:11ft şeklinde görünüyor. Bu durumun tek zor yanı ise bu adresleri akılda tutmanın IPv4’ten çok daha zor olması.

IPv4 ile IPv6 adresleri şuan paralel olarak çalışmakta. Yani sizin sadece IPv4 destekli modem veya sunucunuz varsa bunlara IPv6 adresini kullanan bir cihaz ile bağlanmak mümkün. Fakat bir başka sıkıntıda burada doğuyor. Çünkü IPv4’ten farklı çalışan IPv6 için hem yazılımsal hem de donanımsal bir destek gerekiyor. Bu geçiş sürecinde kullanılan güvenlik duvarları, VPN’ler, bir çok açık içeren binlerce satır kod bilişim suçluları için bulunmaz nimet.

Peki bu durum bizi nasıl etkilemekte? Bizim yapabileceğimiz neler var?

Aslında bu konuda yapabileceğimiz çok fazla birşey yok. Kullandığımız tarayıcılar çoktan bu adreslere uyum sağladılar. Windows XP, Mac OS 10 gibi eski işletim sistemleri bile IPv6’yı desteklemekte olduğu için aslında tek yapmamız gereken IPv6 uyumlu modeme sahip olmak. Bu, ağ güvenliğimiz için önemli bir unsur. Aksi taktirde IPv4 modem ile IPv6 adreslere bağlanmaya çalıştığımız zaman genel olarak tünelleme denilen yöntem kullanılır. Bu yöntem ile adresler paket haline getirilir ve birbirine dönüştürülür. Bu durum güvenlik açısından riskli bir durumdur.


Son olarak IPv4 ile IPv6’nın getirdiklerini karşılaştıralım.

IPv4
  • 32 bit işleme (2 üzeri 32)
  • Toplam 4.2 x 10 üzeri 9 adet adres
  • NAT (Ağ adres çeviricisi) kullanma mecburiyeti
  • Broadcast (Genele gönderilen) paketlerin trafiği arttırması
IPv6
  • 128 bit işleme (2 üzeri 128)
  • Toplam 3.4 x 10 üzeri 38 adet adres
  • IPSec (IP güvenlik protokolü) kullanma mecburiyeti
  • Anycast (Bireye özel) paket kullanılması

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *