Eskişehir – Gezi Yazıları #1

16 Mart 2015Gezi Yazıları4

eskisehir_gezi_yazilari.jpg

Gezi yazılarımın ilkine yakın zamanda gittiğim Eskişehir ile başlıyorum. Umarım güzel ve zengin içerikli bir yazı serisi olur.

ÜNİVERSİTE-EĞİTİM
70%

Eskişehir denince öğrenci olduğumdan dolayı aklıma ilk olarak Anadolu Üniversitesi geliyor. 1 milyonu aşkın kayıtlı öğrencisiyle Türkiye’nin en büyük üniversitesi olan Anadolu Üniversitesi’nde aslına bakarsanız açıköğretim harici bölüm sayısı çok az. Dolayısıyla üniversitede ‘okuyan’ öğrenci sayısı az. Ancak üniversitenin mimari dizaynı hoş. Caddeleri temiz. Eskişehir’in ikinci üniversitesi ise Osmangazi Üniversitesi.

ULAŞIM
90%

Eskişehir gerçekten küçük ama toplu bir şehir. Ulaşım konusunda bence övgüyü hak eden nadir şehirlerden. Şehri ortada çaprazlayan iki tramvay hattı var. Bu sayede şehrin her yerine tramvay ile en fazla 15 dakikada ulaşabilirsiniz. Üstelik tramvaya bindiğiniz bilet ile 1 saat içerisinde tekrardan tramvay veya otobüs ile aktarma yapabilirsiniz. Şehir küçük olduğundan zaten pek çok yere yürüyerek bile gidebiliyorsunuz. Eğer ulaşım için taksi kullanmak isterseniz de pek fazla tutmayacaktır. Araba kiralamak ise bu şehir için pek mantıklı bir seçenek değil. Çünkü yollar çok karışık ve ciddi manada otopark sıkıntısı var. Ayrıca şehir merkezi küçük.

YEMEK
20%

Eskişehir’de ne yenir sorusuna gelirsek, eğer yemek kültürü iyi bir ilde oturuyorsanız Eskişehir’de McDonald’s ile yetinmek zorunda kalabilirsiniz. Bize öğrenci şehri olarak lanse edilmesine rağmen yemek olayı çok sıkıntı. Eğer yaşamak için yiyenlerden değil de yemek için yaşayanlardansanız Eskişehir’de aç kalma ihtimaliniz yüksek. Şehrin gezmedik yerini bırakmamamıza rağmen doğru düzgün bir restaurant bulamayışımız hayal kırıklığı yaşattı bize. Peki hiç mi ünlü bir yemeği yok derseniz ‘Çiğ börek’ adını verdikleri kıymalı bir yemeği var. Biraz yağlı olmasına rağmen tadı fena değildi. Ancak çok aşırıya kaçmamanızı tavsiye ederim.

MÜZELER-GEZİLECEK YERLER
90%

Eskişehir’de Balmumu Müzesi’ni ve Eti Arkeoloji Müzesi’ni görmenizi tavsiye ederim. Özellikle Balmumu Müzesi’nde pek çok ilgi çekici balmumu heykel var. Bazıları gerçekten çok iyi yapılmış. Giriş çok ucuz. Öğrenci 2 tl.

Eskişehir’de ayrıca Şahin Tepesi denen tepeye de çıkmanızı tavsiye ederim. Bütün Eskişehir’i kuş bakışı görebiliyorsunuz. Ancak sonbahar-kış aylarında gittiğiniz zaman gerçekten soğuk ve rüzgarlı bir yer olduğunu söylemem gerekiyor. Birkaç tane kafe-restaurantta var burada. Yemek yiyebileceğiniz güzel mekanlar.

Son olarak tavsiye edebileceğim yer Sazova Bilim ve Kültür Parkı. Giriş ücretsiz. İçerisinde su kaydırağı yapabileceğiniz yapay bir havuz, restaurantlar, mini bir şato bulunan parkta havuz sadece yazın açık.

KAFELER-BARLAR
70%

Eskişehir öğrenci şehri olduğundan bar ve kafe sayısı bir hayli fazla. Hatta bir cadde tamamen kafe ve barlara ayrılmış. Akşam canlanan mekanlardan bazıları güzel ortamlar sunmayı başarıyor. Ancak belki sayı fazlalığından kalite ortalama üstü. Ancak çoğu mekanda fiyatlar uygun.

eskisehir_3
eskisehir_7
eskisehir_6
eskisehir_4
eskisehir_2
eskisehir_1
eskisehir_5
eskisehir_8
eskisehir_9
eskisehir_10
eskisehir_11
eskisehir_12
eskisehir_13
eskisehir_14
eskisehir_15
eskisehir_16
eskisehir_17
eskisehir_18

4 comments

 • Cem

  22 Nisan 2015 at 16:09

  Eskisehirde sahin tepesine cikmanizi tavsiye ederim. Sehri yukaridan gorebilirsiniz.

  Reply

  • Alper Sağlam

   22 Nisan 2015 at 16:25

   Biz de çıkmıştık ancak ilkbaharda gitmemize rağmen aşırı soğuktu. Tavsiyem yaz aylarında çıkın. Ancak manzarası güzeldi.

   Reply

 • Bilgehan

  2 Temmuz 2015 at 14:36

  Kendim gezmiş kadar oldum çok aydınlatıcı bir gezi yazısı teşekkürler AS

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *