Emojilerin Tarihçesi

19 Haziran 2015AndroidİnternetiOSSosyal Medya0

emojiler.jpg

Emojilerle pek içli dışlı olduğumuz şu yıllarda mesajlarınızda bolca emoji kullananlardan mı yoksa emojileri ciddiyetsiz bulup uzak duranlardan mısınız? Eh, ben ikisinin ortasıyım diyeyim kendim için

Siz kullanmayanlardan olsanız bile emojiler telefonlarımızda bütün mesajlaşma uygulamalarında, internette chat ortamlarında, facebook‘ta, twitter‘da kısacası her yerde.

Peki emojilerin hayatımıza nasıl girdiğini anımsıyor musunuz?

IRC (birden fazla kişinin sanal bir oda içerisinde karşılıklı konuşabilmesini sağlayan bir iletişim aracıdır) dönemi ile birlikte hayatımıza giren ‘smiley’ler ”:), :(, :/” ile başlayan emoji macerası bir trend olarak 1999 yılında Japonya‘da doğdu. Bu ‘buluşu’ yapan abimizin ismi ise Shigetaka Kurita. Aşağıda gördüğünüz resimdeki emojiler ise emojilerin ataları olan ilk emojiler.

Shigetaka_Kurita_abimiz


Aşağıdaki videoda emoji tarihi ile ilgili ilginç bilgiler var.

Bu video ise görsel şirketi Dissolve tarafından hazırlanmış ve Shigetaka Kurita‘ya ithaf edilmiş.


Yeni bir iOS uygulaması olan imoji ile kendi resimlerinizi emoji haline dönüştürüp iMessage üzerinden göndermek bile artık mümkün.

 Matthew Rothenberg  ise Twitter‘da en çok kullanılan emojileri bir liste haline getirmiş. Bunun için bir kod yazmış. Mesaj atarsanız belki kodu size de gönderir

en_cok_kullanilan_emojiler

 

Burada ise Twitter üzerinden kullanılan emojileri ve sayılarını anlık takip edebilirsiniz. Tabi isterseniz.

Bu kadar emoji konuştuk, resimlerini gösterdik. Peki anlamlarını bilmediğiniz emojiler var mı? Onlara da buradan ulaşabilirsiniz. Kaynak ingilizce bu arada.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *