Emojilere Yenileri Ekleniyor

3 Haziran 2016İnternetSosyal Medya0

yeni_emojiler.jpg
[mks_dropcap style=”rounded” size=”52″ bg_color=”#ffd65a” txt_color=”#ffffff”]D[/mks_dropcap]aha önce bu yazımda emojiler ile ilgili bilgiler vermiştim. Herhalde bu yazıyı okuyan herkes, bir kez de olsa bir emojiyi kullanıp duygularını karşı tarafa iletmeyi başarabilmiştir.

Günümüzde özel bir karakter kodlamasıyla (Unicode) tüm mobil cihazlarda, sosyal medyada, web sitelerinde, kişisel bilgisayar ve tabletlerimizde kullanabildiğimiz emojiler son olarak 17 Haziran 2015 tarihinde gelen Unicode-8 ile güncellenerek bünyesine 41 adet yeni emoji eklemişti.

Önümüzdeki günlerde, tam olarak 21 Haziran 2016 tarihinde gelecek olan Unicode-9 güncellemesi ile 72 adet yeni emoji dünya ile buluşacak. Fakat muhtemelen bu tarihten birkaç hafta sonra ancak telefonlarımızda, bilgisayarlarımızda kullanabileceğiz. Aşağıdaki resimde gelecek olan 72 adet yeni emojiyi görebilirsiniz. Ayrıca yeni gelecek selfie emojisi de sanırım büyük bir açığı kapatmış olacak.

emojiler_unicode9

Ayrıca Unicode-10’un çalışmaları şimdiden başlamış ve 2017’nin ortalarında çıkarılması bekleniyor. Şimdiden Unicode-10 ile gelecek olan 10 emoji adayı belirlenmiş durumda. Bu adaylara da aşağıdan göz atabilirsiniz.

unicode10_aday

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *